Liigu sisu juurde

Miks testiribad aeguvad? Ja kas nad võivad lausa rikneda?

Testiribade aegumise põhjuseks on ensüümid (teatavad valgud), mis on peidus testiribade otsas olevas reaktiivkihis. See ensüüm, peene nimega glükoosi oksüdaas või glükoos-dehüdrogenaas, reageerib sinu veres oleva glükoosiga ja tekib elektrivool. Hästi lihtsalt öeldes liigub see elektrivooluhakatis läbi testiriba ja glükomeeter kuvab sulle vere glükoosisisalduse. Kuid aja jooksul need ensüümid lagunevad ja täpne mõõtmine ei ole enam võimalik. Seepärast panevadki tootjad alati testiribadele kirja ka nende aegumistähtaja.

Kui hoiad oma testiribasid ebasobivates tingimustes, võib nende täpsus väheneda juba ka enne realiseerimisaja lõppu ja sa võid pahaaimamatult teha oma insuliinikoguse või süsivesikute hulga suhtes vale ja ohtliku otsuse. Seega – hoia oma testiribasid korralikult!

Kas tead, et tavaline testiribade purk säilib avatuna ainult 3 kuud?

Kui sa oled üks neist, kes saab poole aasta jooksul soodushinnaga 50 riba ja sa jaotad selle koguse 6 kuu peale, siis on viimastel kuudel kasutatavatel ribadel „parim enne“ juba möödas ning veresuhkru mõõtetulemused võivad olla valed. Ühekaupa pakendatud testiribad aga on oma fooliumpakendis turvalises keskkonnas ja säilivad täpselt selle kuupäevani, mis on karbile märgitud. Nii saad alati kasutada värskeid testiribasid ja su veresuhkru mõõtmistulemus on võimalikult täpne.

Testiribad ei talu niiskust, äärmuslikke temperatuure ja baktereid

Näide 1.

Testiribal olevate ensüümide aktiivsus väheneb eriti kiiresti siis, kui neile avaldavad mõju niiskus, äärmuslikud temperatuurid või bakterid. Iga kord, kui sa võtad purgist uue testiriba, puudutad sa paratamatult ka teisi purgis olevaid testiribasid. Sinu kätelt pärit niiskus ja bakterid võivad testiribade täpsust vähendada (tänu riknenud ensüümidele). Seega maksab alati enne veresuhkru mõõtmist korralikult käsi pesta! Kui kasutad ühekaupa pakendatud ribasid, tuleb käsi pesta ikka, kuid oma pakendis püsivad ribad puhtana ja “töökorras”.

Näide 2.

Vahel juhtub, et testiribade purk kukub kogemata põrandale või lauale ja ribad pudenevad välja. Sel juhul on päris suur tõenäosus, et ribad on nö saastunud ja sinu veresuhkru mõõtmistulemus ei pruugi enam olla täpne. Selliseid maha kukkunud ja seejärel kokku pühitud ribasid ei tohiks sa enam kasutada – samal põhjusel, millest eespool kirjutasime. Ühekaupa pakendatud riba aga püsib kenasti oma pakendis kuni selle hetkeni, millal sa selle avad.

Ühekaupa pakendatud testiribad võtavad vähem ruumi kui suur topsitäis ribasid

Testiribade ümmargune tops võtab paratamatult käekotis või pintsakutaskus ruumi. Paar testiriba aga mahub alati kaasa. Eriti hea on neid reisile kaasa võtta – niiskus ei pääse neile ligi.

Tore fakt!

Kas sa tead, et testiribad sisaldavad ka plaatina – haruldast ja väga kallist väärismetalli? Tõsi, nii väikeses koguses, et see peaaegu pole mainimistki väärt. Tegelikult on peaaegu kõikide tootjate testiribad oma ehituselt üsna sarnased. Nimelt koosnevad nad kõik väga mitmest kihist, millel igaühel on täita oma funktsioon. Kõige pealmine kiht näiteks absorbeerib verd. Kuid üks alumistest kihtidest sisaldab seda eelpool mainitud tibatillukest vooluringi, mis CareSensi puhul sisaldab plaatina- ja rauaühendeid!

Osta ühekaupa pakendatud testiribad siit!