Diabeedi edukaks kontrollimiseks ja võimalike tüsistuste vähendamiseks on kõige olulisemad 3 asja:
- veresuhkru mõõtmine piisavalt sagedasti;
- kapillaarvere võtmise õige tehnika;
- põhjendatud otsused ja veresuhkru näitudele reageerimine pärast näitude teadasaamist.
Tuletame siin meelde õiged kapillaarvere võtmise põhimõtted.
- Enne punkteerimist pese käsi sooja vee ja seebiga. See on hea nii verevarustuse parandamiseks kui hügieeniprobleemide vältimiseks. Kui Sul pesemisvõimalust pole, puhasta nahka 70% alkoholiga, kuid lase sõrmel korralikult kuivada.
- Täiskasvanutel ja vanematel lastel võta eri 3. või 4. sõrme küljelt – see teeb vähem valu. Ära masseeri sõrme, sest nii võib proovimaterjali hulka sattuda koevedelikku. Vajadusel võid kätt veidi raputada.
- Esimene veretilk pühi alati ära (et koevedelik ei „lahjendaks“ proovi).
- Pööra punkteerimiskoht suunaga allapoole. Kui testiriba imeb ise verd, siis pea kinni ajast, mis tal selleks kulub. Kui veretilk tuleb testiribale kanda, siis jälgi nõudeid veretilga suuruse osas (vähem verd annab vale tulemuse).
- Hoia ribasid ja glükomeetrit õigesti – ära unusta neid liigse külma või kuuma kätte ning pea kinni niiskusrežiimist.
Meditsiinilised tingimused: jälgida märget millises HCT vahemikus süsteem töötab (hematokrit ehk HCTnäitab, kui suure osa verest moodustavad punalibled).
Kuna kõikide kodus kasutatavate glükomeetrite tööpõhimõte on sarnane ja kõik Eestis müüdavad glükomeetrid on usaldusväärsed, siis võiks diabeetik valida endale meeldiva glükomeetri vaid disaini või lisafunktsioonide arvu põhjal. Kuid enamasti saab üheks määravaks teguriks testiribade hind. Pea meeles, et ainult sage mõõtmine ja piisav informatsioon oma veresuhkru taseme kohta aitab sul teha oma haiguse kontrolli all hoidmiseks õigeid otsuseid.